Hosting almak size bir websitesi olma şansının %50’sini verir. Peki diğer %50 nedir? Cevabı basit:Web sitenizin bir ismi olması gerekir. Peki hosting paketlerinden birini satın aldınız diyelim, birde başımıza alan adı alma mecburuyeti çıkınca ne yapabiliriz?
-Çok soru sordun çekirge, şimdi dinle
Alan adını alma konusunda yapmamız ve yapmamamız gereken şeyleri kısaca özetleyeyim.

1-) İlk olarak web hosting satın aldığınız yerden aynı zamanda alan adı satın almayın. Neden? Çünkü eğer hosting firmasıyla bir sorun yaşarsanız hesabınızı dondururlar ve bu durumda siteniz tamamen erişilemez olur. Oysa tersi bir durumda sorun yaşasanız dahi -sitenizin yedeği varsa- nameserver bilgilerini güncelleyebileceğinizden siteniz erişilebilir olacaktır. Yani eşeği böylelikle sağlam kazığa çakmış olursunuz.

2-) İkincisi ise en basiti, alan adınızı süresi dolmadan en geç bir ay evvelinden uzatın. Bakın şunu da belirtmek gerekir ki örneğin 1 yıllık bir hosting ve domain name (alan adı) aldınız ve atıyorum toplamda 100$ ödediniz, her firma için tabi söylemiyorum ama firmalar ister üçkağıtçılık diyin ister ticaret, süre uzatımı için sizden 150$ isteyebilirler. Bu da bir web gerçeği.

3-) Alan adı almayı düşündüğünüz firmanın “Term of Service” (kullanım koşullarını) kısmını – tıpki reçetede yazan yazıları okumaya çalışmak gibi – okuyun ve anlamaya gayret gösterin. Bu konuda google’dan da yardım alabilirsiniz.

4-) Alan adını satın aldığınız firmayla sorun yaşadığınızda iletişime geçmek için e-mail yerine, firmanın ticket sistemine giriş yaparak sorunlarınızı iletin, çözüm süresi böylelikle kısalır. Tabi alan adı firmasının size dönüş süresi de firmadan firmaya göre değişebilmekte. Sorunlarımızı iletilerken ilk olarak basit ve kibar, sonraları ise uzun ve daha az kibar ve sonrası içinse içinizden geldiği gibi bir dil kullanın. Tabi bu dil İngilizce olmak kaydıyla.

5-) Belirli/siz zamanlarda alan adı kaydeden firmalar indirimlere gidebilmekteler. Tabi bunu da takip etmek size kalmış bir durum. Belirli zamana örnek olarak “Black Friday” verilebilir ve hatta bir yazıya da konu olabilir, neyse örnek olarak .com uzantılı bir alan adını 10$ yerine 8$’a almak gibi bir indirim denk gelebilir.

6-) Bir .com alan adını çok ucuz bir fiyata alıyorsanız bundan kesinlikle şüphelenin ve bu işte bir pislik var deme duygusunu doruklarda yaşayın. 7$ altındaki .com uzantılı alan adlarını satın alırken 2 defa düşünün.

-Şimdi usta, bu kadar anlattın anlattın peki tavsiye yok mu?
-Çekirge, nedendir bilmiyorum hiç te araştırmadım, hep te kullandım ama hiç te sorun yaşamadım ve nedense sevdim. Namecheap derim çekirge.

Konuyu Bruce Lee’nin özlü bir sözüyle bitirelim: “En iyi alan adı kaydedicisi yoktur, size en uygunu alan adı kaydedicisi vardır. -Hos

Trackback

no comment untill now

Add your comment now