Bir soruyla yazıma başlıyorum: Siz bir arabayı sadece fiyatı yönünden değerlendirip iyi ya da kötü olduğuna karar verir misiniz? Cevabı evet olanların yazının devamını okumalarına gerek yok.  Cevabı hayır olanlar ise bakış açısını tek bir faktöre dayandırmayan aksine birkaç parametreyi değerlendirip ona göre karar verenlerdir ve bu yazı hayırcılar içindir.

Konumuza döndüğümüzde ise bir hosting firmasını salt fiyatı ucuz olsun diye seçmekte doğru bir karar olmayacaktır. Fiyat özelliğinin yanı sıra hosting firmasının güvenilir olmasını, sunucunun hızlı olmasını… gibi faktörleri de göz önünde bulundurmalıyız. Fiyatı düşük olmasına karşın ayda 2-3 dolar fazla vererek güvenilir ve tanınmış bir firmadan hosting satın almak uzun vadede daha doğru bir karar olacaktır. Bir hosting şirketinin faaliyetlerini yürütebilmesi için belli maliyetleri karşılaması gerekir. Hiç kuşkusuz bu maliyete müşteri hizmetleri önemli derecede etki eder. Çünkü müşterinin sorunlarıyla ilgilenecek personele ihtiyacınız vardır ve bu personel doğal olarak maaş alacaktır. Düşük bir fiyata hosting satın alıp sonrada müşteri hizmetlerinden faydalanamadığını söyleyenleri şimdi daha iyi anlıyor olmanız lazım. Hosting firmasına dertlerinizi genellikle ticket denilen sistemle iletirsiniz ve size dönüş ticket sıranıza göre verilecektir. Sizin önünüzde ne kadar çok ticket varsa çözüm süresinin de uzayacağını unutmayın.

Peki, şartlar ne olursa olsun bir hosting firması sizin sorununuzu ne kadar sürede gidermeli? Gerçekçi bir yaklaşımla sorunun anında çözülmesini beklemek biraz hayalcilik olur. Ama bakarsınız birileri size hayaldi gerçek oldu diye bir slogan söylettirebilir. Hosting ile alakalı sorunların %90’ının yarım günde, kalan %10’luk nispeten daha zor sorunların ise bir günde bitmiş olması gerekir.

Sunucuya erişememek 2 saat, veritabanı ve dosyaların geri yüklenmesi 12 saat, web site performansının düşük olmasına karşın gelecek cevap 12 saat içinde hosting firmanızca çözülmesi gereken hatalardan bir kaçı olarak sayılabilir.

Sitenizin işlemci, bellek veya bant genişliğini aşırı miktarda kullanmasından ötürü durdurulması durumunda ise anında size haber verilmelidir. Böylelikle hosting paketlerindeki sınırsız diye bilenenlerin de bir sınırı olduğunu yaşayıp öğrenirsiniz. Eğer siteniz bu gibi durumlarla karşılaşıyorsa artık sizin shared hosting’de VPS’ ye geçme zamanınızda gelmiş demektir.

Müşteri hizmetlerinin yanı sıra güvenilirlikte bir diğer faktör. Hacker’lar sizin sitenize saldırması aslında hosting firmasına saldırması anlamına gelir ve hemen hemen tüm  demeyeyim, tüm hosting firmalarına hacker saldırıları olur veya host edilen bilgisayarda işletim sisteminden veya donanımsal sebeplerden sorunlar yaşanabilir ve bu sorunlarda gayet doğaldır yani işin gereğidir.  Aslolan bu sorunların oluş sıklığı ve gideriliş süresidir.

İlginizi çekebilir:

Trackback

no comment untill now

Add your comment now