Yurdum insanı ile elin oğlunun hazırladıkları sitelere bakarsak çoğunun hazır cms (içerik yönetim sistemi) kullandığını görürsünüz. Kısaca ve ivediklikle cms konusundan bahsedersek çoğunluğu ücretsiz ve php tabanlı olan ve site yöneticisinin haber yazma, silme, değiştirme gibi yetkilerinin olduğu ve bu zikredilen işlemleri detaylı bir programlama bilgisine ihtiyaç duymadan yapabileceği sistemlere biz içerik yönetim sistemi (Content Managament System) adı veriyoruz. Günümüzde ise çok kullanılan içerik yönetim sistemleri olarak aşağıdakileri sıralayabiliriz.

WordPress, Joomla, Drupal, Typo3, Nucleus

Her biri hakkında internet ortamında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Şimdi soru şu: Web sitemde bu altyapılardan birini kullanacağım peki hosting firmam bu cms’yi destekliyor mu?

– Şimdi bu soruya wordpress nazarında cevap verelim. WordPress kullanılacak sitede hosting firması aşağıdaki minimum yapılandırmayı karşılamalıdır:
Wordpress’in 3.2 versiyonu için konuşursak: PHP 5.2.4 ve MySQL 5.0 ve yukarı versiyonlarını destekliyor/çalıştırabiliyor olmalıdır.

Bu durumu hosting hizmeti sağlayan firmanın websitesinden kontrol edebileceğiniz gibi aşağıdaki metni ilgili hosting şirketine de mail atıp cevap bulabilirsiniz.

Hi. I’m interested in running the WordPress blogging software and I was wondering if my account supported the following:
• PHP 5.2.4 or greater
• MySQL 5.0 or greater
• The mod_rewrite Apache module
Thanks!

Türkçesi, WordPress kullanmak istiyorum ve aşağıdaki özellikleri hosting paketiniz sağlıyor mu demek.
Tüm bunların dışında wordpress yüklemek için belirli bir hosting firması adını zikretmek pek de doğru olmaz. Yukarıdaki özellikleri taşıyan tüm hosting firmalarına wordpress yüklenebilir, fakat yine de wordpress hosting için aşağıdaki firmaları önerebiliriz.

Mediatemple – Çok çok sağlam bir hosting şirketidir, fiyatı da ona göredir. (aylık 10$’dan başlar)

Bluehost – 850.000’den fazla wordpress sitesini host ettiğini belirten bir diğer firma. Mediatemple’a göre daha ucuz hizmet sağlamakta. (Ayda 6$)

Dreamhost – WordPress hosting konusunda deneyimli bir diğer firmada dreamhost. 2 yıllık wordpress hosting için 8$, 1 yıllık için ise 7$’lık ücret söz konusu

Şimdi toparlamak gerekirse belirli bir cms için dediğimiz gibi başlı başına bir hosting firması söylemek pek de doğru değildir, örneğin wordpress için PHP 5.2.4 ve MySQL 5.0 özelliklerini sunan tüm hosting şirketleri tercih edilebilir fakat yukarıda zikredilen hosting firmaları da wordpress hosting konularında tecrübeli firmalardır. Diğer cms’ler için ise kendi resmi sitelerinden gerekli olan minimum konfigürasyonlar öğrenilebilir. WordPress, joomla, drupal gibi sistemleri yüklemek için ise Cpanel adındaki hosting arayüzü kullanılır bunu da ileri ki bir zamana bırakıyoruz.

Trackback

no comment untill now

Add your comment now