-Evet çekirge bir hosting’dir tutturmuş gidiyorsun amma senin dediğin hosting fos çıktı. N’olcak şimdi?
-Valla hacı, ben taa ilk başlarda söyledim, bunlar tavsiyedir, sen istersen başka sitelere de bir göz at, onların dediklerine de bir bak diye.
– Ne yani? Bu kadar mı? Hem tavsiye ediyorsun, hem de hizmet alamıyorum. Ben anlamam, ben paramı istiyorum kardeşim. Paramı geri ver.
– Bi kere hacı sen o parayı hosting’e veriyorsun o bir. İkincisi ise ..
– İkincisi de ne?
– İkincisi de hosting firman paranı sana iade edebilir.
– Yapma yav.

Yukarıdaki diyalogla aslında hayatınızda çokça karşılaşabilirsiniz. Birisine bir şeyi tavsiye etmek ve neticesinde de tavsiye ettiğiniz şeyin beğenilmemesinden ötürü sizin suçlu olmanız. Mesela arabanız vardır, arkadaşınız sorar araba almayı düşünüyorum arabandan memnun musun diye. Sen de evet memnunum dersin ve arkadaşın o model arabadan alır ama arabası beklediği gibi çıkmaz ya da arabayı kazalı satın almıştır sonra haberi olmuştur. Bu durumda ortaya bir suç(!?) çıkar ve bu suçun arkadaşınız hariç bir kişiye yüklenmesi gerekir. Bu suçlu da tahmin edeceğiniz gibi siz olursunuz.

İlk yazılarımda da söylemiştim, benimkiler tavsiye ister o arabayı alın, ister bu arabayı alın, ama kimseye de suç atmayın. Ve yine şunu da rahatlıkla söyleyebilirim ki şimdiye kadar size kazalı arabayı boyatıp süper arabadır da demedim.

Bazı şeyleri somutlaştırarak anlatmak bazen anlatmak istediklerimizin uçup gitmesine de yol açsa da yine somut bir örnekle devam edeceğim. Şimdi yukarıda ki diyalogta adı geçen firmanın Bluehost olduğunu düşünelim ve paramızın ne kadarını geri alabileceğimize bakalım:

Bluehost’ta “anytime money back guarantee” bir yazı yazar. Bu paranızı istediğiniz zaman geri alabilirsiniz demektir. Ama şunu da en baştan söyleyebilirim ki paranızı hiçbir hosting firmasından kuruşu kuruşuna geri alamazsınız. Bluehost’un parayı geri göndermesi sizin hosting aldıktan sonra ne kadar sürede başvurduğunuza göre değişmekte. Bunlar;

  1.   Hosting’i satın aldıktan sonra 3 gün içinde hosting için harcadığınız tüm paranızı geri alabilirsiniz. (whoisguard, yedekleme gibi özellikleri seçmediğinizi varsayıyorum)
  2. 30 gün içinde paranızı geri iade almak istediğinizde size sadece domain parası iade edilmez. Yani bir yıllık 7 dolardan * 12 = 84 dolar eder. Fakat size 84 dolar içinde bedava domain verdiği için o bedava verdiği domain’in parasını size iade etmez, ama o domain artık sizindir. Yani geri alacağınız para 84-14=70 dolar olur.
  3. 30 günün sonunda mesela 75 gün sonra iptal etmek istediğinizde işe formüller giriyor. 

((84 – 14)/12)*3 -> Bu 75 günün yani 3 ayın hosting kullanım parasıdır. Sonuç 17,5 dolar ediyor.
84’den 17,5 dolarlık kullanım ücretini çıkardığımızda ise 66,5 dolar size iade edilir.

Bluehost’un şu an yaklaşık olarak 2 milyon müşterisine hizmet sunmaktadır ve her ay neredeyse 20.000 yeni müşteri kazanan bir firmadır. Son olarak paranızın size edilmesi hususunda canlı sohbet bölümünü kullanabilir ve elemanların sizi iptal etmemeniz yönünde telkinlerine pek de takmayarak paranızı geri alabilirsiniz.

Trackback

no comment untill now

Add your comment now