Linux Hosting

Bu yazımda sıklıkla duyduğunuz Linux hosting’in ne olduğunu, avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu ve maliyetine ilişkin bilgilere yer vereceğim.

Linux’tan başlarsak Linux güvenlik ve stabilite konularında gayet iyi fakat kullanım kolaylığı açısından da aynı sözleri kolaylıkla söyleyemeyeceğim UNIX tabanlı bir işletim sistemidir. Linux’un geçmişine göz attığımızda ise Finlandiyalı Linus adındaki bir üniversite öğrencisi tarafından 1991 yılında geliştirilmeye başlandığını ve günümüzde ücretsiz olmasından ötürü web hosting sektöründe sıklıkla tercih edilen işletim sistemi olduğunu görürüz. İşte bundan hareketle Linux hosting ifadesinden şunu anlayabiliriz: hosting firmasının barındırdığı siteler Linux işletim sisteminde olduğunda Linux hosting, Windows yüklü bilgisayarda barındırdığında ise Windows hosting olarak adlandırılır. Hosting firmalarının Linux hosting’i sıklıkla seçmelerinin nedenleri ise şunlar sayılabilir:

Maliyeti: Linux açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir ve ücretsizdir. Herhangi bir lisans ücreti ödemek durumunda olmazsınız. Apache web sunucusunun yanı sıra, Perl, MYSQL, PHP, Python, Ruby gibi programlama dillerini de Linux yüklü sistemde ücretsizce kullanabilirsiniz. HTML dili işletim sistemine göre farklı sonuçlar üretmediği için sadece HTML sayfalardan oluşan bir web sayfasını daha ucuza barındırabilirsiniz. Bütün bunların yanında Linux tabanlı sunucularda cpanel gibi hosting yönetim panellleri mevcuttur, ayrıca rsync gibi araçlarla yedekleme işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. Her güzelin kusuru olduğu gibi Linux hostinginde kusurları vardır. Örneğin dosya izinleri, dosya sahiplikleri konularında yapılacak kullanıcı hataları pahalıya mal olabilmektedir. Bu durumda bize Linux server yönetiminin bilgili kişilerce yapılması gerektiğini ortaya koyar. Linux’un bir sürü dağıtımı mevcuttur ve her dağıtımın kendine has avantajları bulunmaktadır. Güncel linux dağıtımlarını http://distrowatch.com adresinde bulabilirsiniz. Aynı şekilde bu durum farklı bir dağıtımla karşılaşan kullanıcıyı zorlayabilmektedir.

İlginizi çekebilir:

Trackback

no comment untill now

Add your comment now