Cevap çok basit. Yabancı hosting satın aldığınızda genellikle sınırsız sayıda site barındırabilirsiniz. Oysa aynı hizmeti ülkemizde alma şansınız bir elin parmaklarının 20 katının yüzde 1’i kadardır.

İsim vermeden hemen gerçek örnekler sunalım.

A firması limitsiz batgenişliği sunuyor ama domain barındırma sayısı 1. Yani siz bu hosting paketini satın aldığınızda sadece www.siteniz.com gibi bir adresi barındırabilirsiniz. İleride www.ikincisiteniz.com gibi bir site açacağınızda tekrar bu hizmeti satın almanız gerekir. Fiyat olarak 50 dolar fakat artı bir özellik olarak Cpanel’in Türkçe olduğunu es geçmeyelim.

Gelelim B firmasına: Aynı şekilde B firmasınında domain barındırma sayısı bir ve bantgenişliğinde 40 GB gibi bir rakam sözkonusu. Fiyatı ise 80 TL civarında.

Gelelim C firmasına: Bize ekstradan bedava alan adı sunan (yaklaşık maliyet 8-10 dolar) C firmasında ise aylık trafiğiniz 20 GB ile sınırlandırılmış. Tıpkı yukarıdakiler gibi alan adı barındırma sayısı 1. Fiyatı ise 120 dolar.

Son olarak da D firmasına değinelim. D firması yukarıda saydığımız firmalara göre daha iyi olduğu aşikar. Size iki adet domain barındırma imkanı sunduğunu görüyoruz ve hemen bir sevindirik oluyoruz. Fakat iş veritabanı sayısına gelince sevindirik olma hali çabucak bitiveriyor. Zira bir tane veritabanı sunuyor. Dediğim gibi en azından diğer firmalara göre sınırsız alan adı ve trafik vaat ediyor ve yıllık 50 dolara bu hizmetlere sahip oluyorsunuz.

Olayın bir de okyanus ötesi 🙂 boyutuna baktığımızda karşımıza bambaşka tablolar çıkıyor. Yaklaşık 60-70 dolardan başlayan maliyetlerle sınırsız trafik, sınırsız depolama ve en önemlisi sınırsız alan adı barındırma hizmeti sağlayan firmalar bizi karşılıyor. Zaten olay okyanusu geçebilmekte, tıpki ünlü düşünür, yazar, çizer Antonio Banderas’ın dediği gibi

Boğulacaksan bari büyük denizde boğul

Trackback

only 1 comment untill now

  1. ali katirci @ 2014-02-08 16:02

    kesinlikle katılıyorum. Yabancı hosting ve domain firmaları tercih edilmeli. örneğin (firma ismi kaldırılmıştır) adında hosting ve domain firması, blog sitelere domain yönlendirme işlemi için neredeyse hosting satıyordu bana. Bu hakkatten bir şerefsizlik, dolandırıcılık…. bilmiyorsan yapma kardeşim…öyle değil mi?

    kesinlikle Türk bir firma ile çalışmaktansa yurtdışı bir firma ile çalışmak yapacağınız en doğru şey olacaktır.

Add your comment now