Shared Hosting

Konuya hemen girelim; shared hosting, hosting firmalarının günümüzde en çok kullandıkları yada diğer bir ifadeyle en çok hizmet verdikleri hosting türüdür. En çok kullanılan olmasının en kaliteli olacağını ise düşünmek yanlış bir düşüncedir, onu da en baştan belirtelim. Shared hosting’de siteniz hosting firmasının sunucusunda diğer sitelerle koyun koyuna yatar. Yani tek bir sunucuda birden fazla site yer alır ve tüm bu siteler o sunucunun sahip olduğu kaynakları tüketirler. Örneğin işlemci gücü, bellek gibi. Bu kadar konuyla alakalı girişten sonra şimdi detay kısmına geldi:

Nedir peki bu shared hosting?

Şimdi artık işler internet’te yürütülüyor ve sizde site sahibi olmak istediğinizde bir web sunucu kiralayarak sitenizi yayınlayabiliyorsunuz. Burada hosting firmasının kalitesi ve güvenirliliği hosting seçiminde yani bir nevi sunucu kiralamanızda önemli bir kriter olmakta. Hosting şirketleri sitenizi barındırmak için sizlere shared hosting dışında farklı hosting paketleri de sunarlar. Bunlara örnek olarak VPS hosting, Cloud hosting, Dedicated server verilebilir ve başka bir yazının konusu olabilirler. Peki shared hosting ne gibi durumlarda kullanılmalı? Cevap çok basit eğer internette yeni yeni tanıştıysanız ve sitenizin aylık sayfa gösteriminin 1000 civarı olacağı düşünülürse shared hosting en doğru tercih olacaktır. Hem böylelikle ileride yeni bir site kuracaksanız ve hosting paketinizde sınırsız domain özelliği de varsa istediğiniz kadar farklı adlarda site kurabilirsiniz. Örneğin unlimited domain özelliği olan bir shared hosting paketinde sadece alan adlarını satın almak kaydıyla www.abc.com, www.xyz.com gibi istediğiniz sayıda siteyi tek bir shared hosting paketinde barındırabilirsiniz. Sadece bu özellik bile yerli yerine yabancı hosting firmalarını seçmek için yeterli.

Herneyse, shared hosting seçeneğinde hosting şirketi aslında size bir dedicated sunucuyu birden fazla kullanıcıya satmaktadır ve olay bundan ibarettir. Ayrıca her kullanıcıda az önce yukarıda kısaca belirttiğim gibi bu sunucunun kaynaklarını tüketmektedir. Kullanıcılar diğer kullanıcıların dosyalarını göremez ve dolayısıyla müdahale edemezler.

Özetlemek gerekirse shared hosting seçmenin nedenleri şunlar sayılabilir.

  1. Küçük ve kısmen orta ölçekli siteleri barındırmak için en ucuz hosting çözümüdür de ondan.
  2. Sunucuda yaşanan sorunlarla ilgilenmek durumunda olmazsınız, bunu hosting şirketi halledecektir.

En çok tercih edilen hosting şirketleri hakkında bilgi almak için buraya. Keyifli ve açıklayıcı bir yazı olması dileğiyle.

Trackback

no comment untill now

Add your comment now