Bir web sayfanız var fakat web hosting hizmeti sağlayan firmanızdan memnun değilsiniz ya da hizmet süreniz doldu ve cazip bir hizmet sunan başka bir hosting firmasına sitenizi taşımak istiyorsunuz. Ne yapılacak? Bir hosting firmasından başka bir hosting firmasına geçmeniz gerekli. Şimdi gelelim bu işlem için yapılması gerekenleri adım adım anlatmaya. Şunu da belirtmek gerekir ki çoğu kullanıcının bu işlemin zahmetli ve zor olduğuna dair bir yanlış inanıştan dolayı bu işlemi tercih etmediklerini söyleyebiliriz.

Zaten zor olan kalenin duvarlarını yıkmak değil, önyargı duvarlarını yıkmaktır. – Hayat tecrübesi

1- Sitenin yedeği alınmalı: Sitede bulunan dosyalar, veritabanlarının yedeği harddiske atılma aşamasıdır.

2- Yeni hesaba içeriği taşıma: Eğer bir önceki web hosting firmasıyla aynı yönetim paneli varsa bu işimizi kolaylaştırır. Bazı yönetim panellerinde bu konuya ilişkin seçeneklerde mevcuttur. En sağlamı işi manuel yapmak yani yedeklediğimiz dosyaları upload etmektir. Ardından veritabanları oluşturulup, veritabanı dosyası (SQL uzantılı) import edilmeli/yüklenmelidir.

3- Test aşaması: Script’in çalışması kontrol edilmeli ve varsa hata mesajlarına göre işlemleri yapmalısınız. İletişim formu gibi öğelerde gözden geçirilmeli ve sayfa linklerini de bir link tarayıcıyla test etmeliyiz.

4- Nameserver değişimi: Artık herşeyin çalışır olduğuna kanaat getirdikten sonra yeni hosting firmamızın nameserver bilgilerini alan adını satın aldığımız firmanın web sayfasından değiştirmeliyiz. Değişme işleminin gerçekleşip bize yansıması ise genellikle hemen gerçekleşmez.

5- Eski hesabı kapatma: Artık herşey yolundaysa eski hosting firmamıza ait olan hesabı kapatabiliriz.

Trackback

no comment untill now

Add your comment now